Siemens-Schuckert

Daniela Olejníková

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14116
tagy: čierne diery budova
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

O elektrifikáciu Prešporku a jeho tovární sa zaslúžila spoločnosť Siemens-Schuckert. Na pozemkoch po zbúranej 100-ročnej pamiatke na Račianskej ulici vznikli bytové komplexy Pri mýte a Urban Residence. Továreň prestala fungovať v roku 1998 a bola zbúraná v roku 2007. Pôvodne na jej úkor mala vzniknúť 41-poschodová budova Slovany od developerov Lipa / Futuris. Projekt architektov BKPŠ sa však nikdy nerealizoval.

Továreň vznikla v roku 1902 ako pobočka Schuckertových závodov v Budapešti. Ešte predtým dodala značka Siemens dve dynamá prvej mestskej elektrárni na dnešnej Čulenovej ulici. V roku 1903 sa v celom Rakúsko-Uhorsko zlúčili všetky závody Siemens a Schuckert. Areál na Račianskej sa postupne rozrástol až k Račianskemu mýtu a Šancovej ulici. Naprieč rokmi v ňom vyrábali elektromotory, transformátory, cievky, súčiastky na osvetlenie mesta a vedenie elektrického prúdu, súčiastky pre električky, elektrické výťahy, neskôr aj sporáky, žehličky, či zváračky.

V čase vojen plnila fabrika vojnové zákazky. Komunisti ju po znárodnení zaradili najskôr pod značku ČKD, v roku 1950 vytvorili Bratislavské elektrotechnické závody. V roku 1995 výrobu sprivatizovala a o tri roky ukončila spoločnosť Danubius Elektrik Františka Hodorovského.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop