Červená Banská Bystrica

Ondrej Gavalda

datovanie:
miery: šírka 44.0 cm, výška 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: dvojfarebná risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14040
tagy: čierne diery budova banská bystrica
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Oblasť Banskej Bystrice bola kedysi jedným z najväčších producentov medi na svete, tvorila až 40% svetovej produkcie medi. Spoločný podnik uhorského mešťana Jána Thurza a augsburgského bankára Jakoba Fuggera zmodernizoval od konca 15. storočia banícku výrobu, vybudoval veľké hutnícke centrá a rozsiahly Medený hámor, kde sa meď spracovávala.

Hámor fungoval takmer päťsto rokov, dnes chátrajú aj jeho posledné zachované objekty. Meď sa ťažila hlavne v neďalekej Španej Doline a v Starých Horách. Aj preto sme do mapy Banskej Bystrice vložili časť jej okolia, bohatého na zachované štôlne, šachty a banícke domčeky.

Množstvo vyťažených drahých kovov putovalo cez Gőrgeiho tunel do mincovne v Kremnici. Tunelom pochodovali aj rôzne armády a počas Slovenského národného povstania ním dokonca previezli štátny poklad. História mesta je fascinujúca. Fabrika na modrotlač a stoličková továreň už zanikli, ale málokto vie, že za hodinovou vežou sa zachoval starý pivovar a meštiansky dom s unikátnou strechou. Tieto a ďalšie technické pamiatky sú dnes ohrozené.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop