V depozitároch Slovenskej národnej galérie máme asi päťsto rôznych skicárov. Skicár je pre umelca miestom prvotného zápisu, poznámok, intímnym denníkom, ale aj zásobníkom nápadov. Poskytuje priestor pre testovanie vlastnej schopnosti výtvarného zachytenia, kde sú povolené možnosti i omyly, gumovanie, prekresľovanie, písanie, poznámkovanie – čokoľvek. Niekedy sa stane, že sa vedľa náčrtu aktu či krajinárskeho výjavu ocitá nákupný zoznam či nedbalo poznačené telefónne číslo. Uvidíte tu aj skicár ako formálny album osobností, sieň slávy v zošite.
Výstava Uchovávanie sveta - Rituál múze v digitálnom veku (2015 - 2016) prezentovala príbeh o fenoméne múzea, jeho zbierkach a rituáloch, postavení umeleckého diela, priznávaní a odnímaní jeho aury. V miestnosti Zaznamenávame boli skicáre slovenských umelcov z obdobia od konca 19. storočia až po súčasnosť inštalované pod sklom tak, aby v nich divák nemohol listovať (listovaním a manipuláciou sa skicáre deštruujú). Na listovanie slúžili tablety, doplnené ambientnými zvukovými plochami, vytvorenými na mieru konkrétnemu umelcovi (Július Koller mal zvuky ping pongu, Rudolf Sikora zvuky evokujúce jeho kozmické vízie).
Výber skicárov odzrkadľuje široký záber našich zbierok. Pri pozornom sledovaní môže divák objaviť aj skice, ktoré sú verným predobrazom neskoršieho maliarskeho (alebo iného) výstupu.
Listovať v jednotlivých skicároch môžete pomocou funkcie zoom obrázku