Viadukt v Hanušovciach nad Topľou

Marek Cina

date:
measurements: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
work type: graphic art
material: biely prírodný papier
technique: dvojfarebná risografia
inscription:
institution: Slovenská národná galéria, SNG
curator: Alexandra Tamásová
inventory number: G 13997
tags: čierne diery vlak most
in collections:
credit: Donation from Čierne diery association

Hanušovský viadukt je najdlhší a najvyšší železničný most postavený v oblúku v rámci strednej Európy. S dĺžkou 390 metrov a výškou 27 metrov ho dal postaviť Slovenský štát po Viedenskej arbitráži, keď juh Slovenska pripadol Maďarsku a bolo prerušené železničné spojenie s východom krajiny.

Totalitný režim sa rozhodol prepojiť novú trať Prešov – Strážske a okrem robotníkov na to použil aj väzňov z pracovného tábora, prevažne Rómov. Ku koncu stavby robili tie najťažšie práce, neustále im zvyšovali normy a keď ich nesplnili, bili ich a odopierali im jedlo. Palicou ich mlátili priamo na dvore hanušovského kaštieľa, ktorý dal do užívania prezident Jozef Tiso.

Keď navštívil obec minister vnútra Alexander Mach, povedal nasledovné: „Východoslovenské obce budú po Židoch postupne oslobodené aj od cigánskeho etnika.“ Rok po otvorení vyhodili do vzduchu jeden pilier partizáni. Opravený viadukt druhýkrát zničili Nemci, keď ustupovali pred Rusmi. Opäť bol opravený v roku 1947 a slúži dodnes ako dominanta mesta. „Už mi nad hlavou neprekáža. Ja som hluchý, aj žena už na jedno ucho slabšie počuje,“ povedal miestny rodák. Na stanici je pamätník rómskeho holokaustu Ma bisteren! Nezabudnite!
 

o.z. Čierne diery ● e-shop