Splníme plán ťažby uhlia! Zažneme hviezdy na všetkých šachtách!

Naum Karpovskij

datovanie:
miery: výška 108.0 cm, šírka 66.5 cm
výtvarný druh: grafický dizajn
typ objektu: plagát
materiál: papier
technika: ofsetová tlač
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: UP-P 1252
tagy: človek práca propaganda
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Ťažba nerastných surovín či produkcia ocele patrili v budovateľských časoch medzi kľúčové a mimoriadne zdôrazňované meradlá úspechov socializmu. Sovietsky režim sa pokúšal napodobniť vybrané – a často z kontextu vytrhnuté – vlastnosti iných vyspelých ekonomík a zároveň prekonať ich „čísla”. K splneniu týchto ambícií mali ľud priviesť päťročné plány a taktiež motivačné obrazy vykresľujúce priemyselné stavby ako priam posvätné miesta.

Plagát pochádza z 2. nákupnej komisie Oddelenia užitého a priemyselného výtvarníctva (UPV) z augusta 1963. Sovietsky propagandistický plagát je v galerijnej zbierke skôr raritou. Reprezentuje ortodoxnú – úporne realistickú líniu propagandistického a agitačného plagátu, ktorý v ľudovodemokratickom Československu výrečne sprevádzal stalinistickú dobu. 

Plagát mal v sovietskom Rusku výrazné postavenie už od čias boľševickej revolúcie v roku 1917 a „robotníkov agitácie“ školili s razanciou, intenzitou a v kvantite ako nikde inde. Autor plagátov, Naum Pavlovič Karpovskij (1907-1978), sa v polohe konzervatívnej heroizujúcej narácie zrejme pohyboval celoživotne. Narodil sa v ukrajinskom Charkove a po absolvovaní Charkovského umeleckého inštitútu (v oddelení známeho avantgardného scénografa a grafického dizajnéra Anatolija Petrického) pôsobil do skončenia 2. svetovej vojny v Charkove a kazašskej Alma-Ate ako tvorca propagandistických a protivojnových plagátov. 

V jeho portfóliu z prelomu 40. a 50. rokov sú aj obrazy a plagáty špecializujúce sa na glorifikáciu komunistických lídrov Stalina a Lenina. Ich najzaujatejšiu verziu predstavil v roku 1948 na obraze Stalin odmieňa hrdinov v Georgievskej sále Kremľa. Po vojne pôsobil v Moskve, kde kreslil pre viaceré noviny a časopisy (Pravda, Izvestija, Literaturnaja gazeta, Ogoňok a i.), pracoval aj pre moskovské a petrohradské vydavateľstvá. Politické plagáty v rokoch 1957-1965 realizoval pre tvorivo-produkčnú dielňu Agitplagat.

Viera Kleinová ● Výstava 7x7 Sedem slobodných úvah o umení