Bytové domy Unitas

Daniela Olejníková

date:
measurements: šírka 44.0 cm, výška 31.0 cm
work type: graphic art
material: biely prírodný papier
technique: trojfarebná risografia
inscription:
institution: Slovenská národná galéria, SNG
curator: Alexandra Tamásová
inventory number: G 14102
tags: čierne diery budova
in collections:
credit: Donation from Čierne diery association

Najsledovanejšie byty v Bratislave — Unitas. Vznikli v roku 1931 ako experiment. Ako riešenie pre chudobnejšie vrstvy, ktoré bývali v nedôstojných podmienkach. Ľavicové osobnosti založili stavebné družstvo a oslovili najprogresívnejšieho architekta tej doby, Friedriecha Weinwurma spolu s jeho spoločníkom Ignácom Vécseiom.

Weinwurm bol sociálne cítiaci architekt a často sa vyjadroval k otázkam bývania. V tom čase už mal za sebou zhruba 50 realizácií — špičkové domy, obradnú sieň židovského cintorína aj prestavbu kúpeľov Grössling. Bol presvedčený, že pre sociálne bývanie budú vhodné jedine pavlačové bytovky. Ľudia si mohli dovoliť zaplatiť len jednu alebo dve izby, ale na pavlačiach sa mohli stretávať. Medzi bytovkami vznikol priestor pre zeleň a záhradky. Do ulice otvorili obchody a knižnicu s verejnou čitárňou.

Bol to prvý veľký projekt svojho druhu v Bratislave. Do výstavby siedmich domov sa premietla typizácia, aby sa znížili náklady a pretože „jeden človek nemá žiadne iné nároky ako druhý človek“. Konštrukcia bola priznaná aj na povrchu. Architekti použili omietku z tvrdého piesku v dvoch farbách, aby naznačili vnútorný obsah — oceľobetónový skelet.

Na starý Unitas si spomína jeden z jeho obyvateľov: „Na rozdiel od pavlačových domov v Starom Meste, kde žili väčšinou chudobné robotnícke vrstvy, tu mal každý byt svoj záchod a kuchyňu s kúpeľňou. V tom čase neexistovali voľné víkendy ako dnes. Voľný deň bol len v nedeľu. Prášenie kobercov v nedeľu bolo niečo nepredstaviteľné. Medzi blokmi sme si vybudovali ihriská a bol tam aj bazén. Večer, keď odišli dievčatá, sme sa tam kúpavali bez plaviek.“
 

o.z. Čierne diery ● e-shop