Červený most

Ondrej Gavalda

datovanie:
miery: výška 44.0 cm, šírka 31.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14038
tagy: čierne diery most bratislava
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Červený most na železničnej trati z Marcheggu, ako ho poznajú návštevníci Železnej studienky, je z väčšej časti už len spomienkou. Pôvodný tehlový most z roku 1848 zničilo 4. apríla 1945 nemecké vojsko pri ústupe z Bratislavy. Most bol dielom talianskej firmy Felice Tallachini, mal 9 mostových oblúkov, bol dlhý 215 metrov a vo výške 17 metrov nad povodím Vydrice. Po výbuchu sa zachovali len krajné opory a jeden fragment piliera.

Do siedmich dní vytvorili vojaci Červenej armády a miestni obyvatelia napravo od zničeného viaduktu improvizované premostenie, po ktorom však mohli vlaky jazdiť len pomerne pomaly. O tri roky bol dokončený terajší oceľový most. Jeho piliere obložili červeným kameňom a ponechali mu názov Červený most. Dnes je aj jeho kovová časť natretá na červeno.

Oceľový most je projektom Arpáda Tesára z Riaditeľstva štátnych železníc. Tvoria ho dve spojité nitované konštrukcie so zapustenou mostovkou. Nosné konštrukcie montovali pracovníci Škodových závodov z Plzne. Zachovaný fragment piliera vyhlásili v roku 1986 za národnú kultúrnu pamiatku. Plány Slovenských železníc počítajú s modernizáciou dvoch pôvodných koľají a vybudovaním nového mosta do roku 2030.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop