Matadorka

Michal Czinege

datovanie:
miery: výška 31.0 cm, šírka 44.0 cm
výtvarný druh: grafika
materiál: biely papier
technika: dvojfarebná risografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Alexandra Tamásová
inventárne číslo: G 14006
tagy: čierne diery
v kolekciách:
nadobudnutie: Dar združenia Čierne diery

Pri železničnej stanici v Petržalke vzniklo na prelome 19. a 20 storočia rozsiahle priemyselné územie s viacerými fabrikami. Najviditeľnejšie túto históriu pripomína tehlová vila riaditeľa smaltovne oproti vchodu do staničnej budovy. V neďalekom areáli bývalého Matadoru sa zachovala aj výrobná časť tejto uhorskej fabriky na smaltované nádoby.

Továreň rakúskeho podnikateľa Petra Westena vznikla v roku 1899. Dve najstaršie výrobné haly, ku ktorým patrila aj spomínaná vila, zanikli pri modernizácii alebo pri požiari na prelome storočí. Novšie a kvalitnejšie haly projektoval žitavský architekt Heinrich Zieger. Stoja dodnes, pričom jednou z najzaujímavejších je takzvané dvojhalie na vypaľovanie smaltu z roku 1911. Pri jeho výstavbe spolupracoval architekt s nemeckou firmou Wayss & Freytag, odborníkmi na železobetón. Podľa dobovej tlače išlo o najväčšiu železobetónovú stavbu v Rakúsko-Uhorsku. Areál je však hodnotný ako celok, okrem dvojhalia sú v ňom zachované ďalšie výrobné budovy: mlyn, taviareň, lisovňa, či haly na sušenie nádob s okrovou tehlovou fasádou a pílovou strechou.

V roku 2010 navrhol Pamiatkový úrad ochrániť 10 historických stavieb gumárenského podniku Matador, ktorého súčasťou boli aj objekty smaltovne. Po námietkach majiteľov a ďalších analýzach sa v roku 2013 rozhodovalo už len o objektoch smaltovne, ani toto konanie však neuspelo. Na veci nič nezmenil ani protest generálneho prokurátora. Mestská časť Petržalka eviduje smaltovňu aspoň ako pamätihodnosť, bez ochrany pred zbúraním. Ďalšia zmena majiteľov priniesla aj návrh, ktorý počíta so začlenením častí hál na morenie a dvojhalia do novej bytovej zástavby.
 

o.z. Čierne diery ● e-shop