Predstaviteľ svetového pop-artu Andy Warhol mal skutočne rusínske korene a bol „trochu čudný“. Vyštudoval grafický dizajn, bol excelentným kresliarom, známym sa stal však svojou invenčnosťou, s akou rozšíril hranice predstáv o podstate umenia. Jeho kariéra sa stala zosobnením amerického sna – zmenila chlapca z chudobnej rodiny na uznávaného výtvarníka a celebritu. Svoje umenie postavil práve na parafráze tohto sna – maľoval realitu americkej popkultúry: Coca-Colu, Marilyn Monroe, topánky, elektrické kreslo a aj jeho umením odzbrojených „nepriateľov“ Lenina, Mao Ce-tunga, Che Guevaru.
Zaujatie predmetmi každodennej spotreby bolo charakteristické pre americkú vetvu pop-artu, smeru, ktorý vznikol koncom 50. rokoch a reagoval na tzv. „nízku kultúru“. V roku 1961 sa začal Warhol venovať námetom známych konzerv instantných polievok. Najprv ich maľoval na rôzne druhy plátna, od portrétov až k maľbám v životnej veľkosti, neskôr vytvoril dve série sieťotlačí. Kým Andy Warhol neurobil z „portrétu“ konzervy Campbellových polievok poznávacie znamenie pop-artu, bola len predmetom, ktorý každý poznal – a zrazu sa stala umeleckým dielom.
Práve schopnosť premeniť každodenné na výnimočné, a teda reagovať priamo na definície týkajúce sa podstaty umenia, urobili z Warhola ikonu umenia druhej polovice 20. storočia. Séria tlačí vznikla v roku 1968, portfólio tvorí desať signovaných diel, ktoré sú registrované a evidované. Aj keď bol autor nadšený reprodukčnými technikami a odstupom, ktorý od diela umožňovali, táto séria je signovaná jeho rukou.
Alexandra Kusá ●
111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.