Kristus a stotník v Kafarnaume

Angelo Caroselli

Angelo Caroselli – Kristus a stotník v Kafarnaume
datovanie:
miery: výška 110.0 cm, šírka 149.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Galéria mesta Bratislavy, GMB
kurátor: Dominika Zbončáková
inventárne číslo: A 3233
tagy: kristus muž
v kolekciách:

Stotník v Kafarnaume požiadal Krista, aby uzdravil jeho trpiaceho služobníka či syna. Keď bol Kristus blízko jeho domu, vyslal za ním stotník svojich priateľov, aby mu povedali, že on nie je hoden, aby sa s ním stretol. Krista stotníkova viera udivila, poslal ho so sprievodom domov a ešte v tú hodinu vyzdravel aj jeho syn či služobník pôsobením Krista na diaľku.

Postavy vypĺňajú takmer celú obrazovú plochu. Osvetlené sú len bezpodmienečne dôležité časti tváre a ruky postáv rozmiestnených v troch za sebou radených horizontálnych plánoch. Rozlíšené je aj artikulovanie tvarov podľa dôležitosti.

Zjednodušené a málo vypovedané typy tvárí modelované jednotne schematicky, inkarnáty svetelne nedostatočne vykreslené a nerozlíšená hrubá textúra oblečenia sú evidovanými charakteristikami tvorby Angela Caroselliho. Ďalšou vlastnosťou je nekoherentný vzťah aktérov v deji, ako aj nedodržané vzájomné proporcie. 

Pohyb postavy v pancieri je citáciou ženy stojacej nad svätým Sebastianom na Caroselliho obraze v Miláne (Koelliker). Za ním umiestnená postava je aj samostatne spracovaná v zrkadlovom obraze ako polpostava, aktuálne pripísaná maliarovi pôsobiacemu v Caroselliho ateliéri Pietrovi Paolinimu (1603–1681). Caroselliho praxi by neodporoval ani príspevok iného majstra do jeho autorskej realizácie, tak ako pri oltárnom obraze Omše svätého Gregora v rímskej bazilike (Santa Francesca). Na domnienku navádza cudzorodo pôsobiaca starecká tvár za postavou Krista.


 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.