20. storočie predstavovalo zlatý vek tlačenej propagandy. Utopické ambície politických mocností sa často komunikovali moderným, štýlovým, ale aj lapidárnym vizuálnym jazykom. Strohé heslá sa striedali s komplexnejšími metaforami a satira sa prekrývala so seriózne zamýšľanými posolstvami. Typografia, karikatúra a symbolická koláž spojili svoje sily v službách sugestívneho naratívu, budovania pravdy a pripomínania toho, na ktorej strane konfliktu stojíme.
Kurátorský výber propagandy zo Zbierky plagátu a grafického dizajnu sa sústredí najmä na produkciu z čias stalinizmu a normalizácie. Môžeme v ňom spoznať motívy objavujúce sa aj v súčasnej hybridnej vojne a mediálnej diplomacii. Popri školených „robotníkoch agitácie” tu nájdeme aj všestranných autorov ako Štefana Bednára či Imricha Weinera-Kráľa, ukazujúc často komplikované vzťahy medzi oficiálnou a voľnou tvorbou.
Námety plagátov sa dotýkajú geopolitických konfliktov a tiež každodenného života občanov. Ich kultúrny podtext neraz stavia na stereotypoch a dlhodobo budovanom pocite ohrozenia. Stmeľuje obyvateľstvo proti vonkajšiemu nepriateľovi a varuje pred sklonmi stať sa nepriateľom vnútorným.
Podrobnosti o vzniku a kontexte plagátov nájdeš na profiloch jednotlivých diel.