Pradiareň obnovená architektmi Bouda Masár zostane stáť ako jediná chránená pamiatka rozsiahleho areálu Cvernovky. Storočná továreň na výrobu nití mala byť ochránená v bloku štyroch objektov, ale ministerstvo kultúry v roku 2008 po odvolaní vlastníka zapísalo do zoznamu len pradiareň, bez kontextu iných stavieb a bez silocentrály, ktorá bola srdcom továrne.
Investor YIT Slovakia sa rozhodol, že silocentrálu prilepenú na pradiareň zachová. Ostatné historické budovy (vrátane zámočníckej dielne so studňou a cievkarne z roku 1909, stolárskej dielne z roku 1905 a takzvanej etážovej budovy) uvoľnili miesto bytom a kanceláriám projektu nazvanému Zwirn od architektov Compass. Z pradiarne sa museli vysťahovať umelci a dizajnéri, ktorí si vo výrobnej hale spontánne vytvorili takmer 30 ateliérov. Keď spoločnosť YIT neprijala ich návrh na vytvorenie nového kultúrneho centra v pradiarni, podarilo sa im presťahovať do župnej budovy chemickej školy na Račianskej ulici, kde vzniklo centrum nazvané Nová Cvernovka.
Kreatívci boli svedkami búrania v Cvernovke v roku 2012. Vtedajší francúzsky vlastník JF Hamilton začal protizákonne demolovať historické stavby. Zastavili ho televízne kamery, ale objekty natoľko zničil, že ich musel kompletne strhnúť, aby neohrozovali verejnosť. Zmizla cenná farbiareň z roku 1903 aj kotolňa z roku 1912. Obe si pamätali počiatky výroby veľkej uhorskej továrne, ktorú založili britskí podnikatelia a navrhla firma Davida Valentina Junka. Mnohé historické stavby vybudovali Pittel & Brausewetter. Po ukončení výroby v roku 2003 fungovali v objektoch areálu rôzne predajne, oceňované kníhkupectvo Alexis, skúšobne, ateliéry a dielne. S minimálnymi investíciami, pri zachovaní genia loci, ale na lukratívnych pozemkoch. Investori naplánovali novú rezidenčnú štvrť.
o.z. Čierne diery ●
e-shop