Edukatívno-prezentačná výstava Ako na umenie... 3 / portrét a figúra v Stredoslovenskej galérii predstavuje pohľad na človeka v rôznych jeho podobách a polohách. Zameriava sa ako na skúmanie vonkajších vlastností, tvarových premien, tak i na bohatý vnútorný svet spojený so širokou škálou pocitov a emócií. Súčasne dáva impulz k uvažovaniu o vlastnej identite, posúva k sebapoznávaniu, konfrontuje s inakosťou a nabáda na toleranciu voči druhým. Výstava nadväzuje na sériu interaktívnych edukatívnych výstav realizovaných oddelením galerijnej pedagogiky SGB, ktoré pracujú so vzdelávacím potenciálom prezentovaných diel vizuálneho umenia.
Aktivity k vybraným dielam si môžete vyskúšať aj vy, či už v kruhu rodiny alebo v škole. Vďaka ním sa možno naučíte niečo nielen o druhých, ale dozviete sa viac i o sebe samých.
Vyber si a vytlač reprodukciu ľubovoľného diela s námetom portrétu. Kriedovou fixkou alebo olejovým pastelom dokresli na priehľadnú fóliu rozmanité detaily či zaujímavé doplnky.
Namiesto priehľadnej fólie môžeš použiť aj pauzovací papier a farebné ceruzky. Pretvor, ozvláštni a súčasne si takto prisvoj pôvodnú obrazovú predlohu.
Francúzsky umelec Marcel Duchamp (1887 – 1968) to napríklad v roku 1919 spravil tak, že Mone Lise dokreslil fúziky a briadku. Svojím počinom zámerne pobúril všetkých nadšencov známeho obrazu od Leonarda da Vinciho.
V slovenskom vizuálnom umení sa výtvarným interpretáciám a citáciám venoval maliar a pedagóg Rudolf Fila (1932 - 2015). Ako obrazové predlohy mu často slúžili diela z dejín svetového výtvarného umenia, ktoré sa stali východiskom pre jeho gestické zásahy.
Ak ťa táto téma bližšie zaujíma, môžeš si v slovníku výtvarného umenia vyhľadať niečo viac k pojmom ako apropriácia, citácia alebo reinterpretácia.
Inšpiruj sa predlohou a pokús sa nakresliť na tvrdý papier alebo kartón niekoľko vlastných portrétov (muž, žena, dievča, chlapec...). Rozstrihaj ich na niekoľko rovnakých štvorcov a následne vyskladaj. Prípadne nachádzaj a kombinuj rôzne časti tvárí.
Portréty si môžeš stiahnuť vo vysokom rozlíšení v PDF formáte a vytlačiť (autor grafického vizuálu Patrik Ševčík).
Pozorne preskúmaj zobrazené portréty a uvažuj o ich spoločných znakoch alebo odlišnostiach. Prípadne uvažuj, ako by si vyzeral/a v rôznych časových obdobiach. Svoju predstavu nakresli na papier, vymodeluj z plastelíny alebo vytvor pomocou koláže.
Spoznaj svoj odraz v zrkadle
Zapozeraj sa na seba. Sleduj jednotlivé časti tváre, ich farebnosť i tvarové zvláštnosti. Pozoruj, či je tvoje ľavé oko rovnaké ako pravé. Skúmaj, ako sa odlišuješ od ostatných.
Voskovkou, temperovou farbou alebo kriedovou fixkou môžeš na zrkadlo či zrkadielko nakresliť svoj autoportrét, prípadne len časť z neho alebo drobný detail (znamienko, obočie, nos, ústa, zuby, ucho, oko a pod.).
Vo výtvarnom umení existuje celý rad umelcov, v ktorých portrétnej tvorbe nájdeme tiež niekoľko autoportrétov. Patrili medzi nich napríklad Dominik Skutecký (1849 – 1921) či František Gyurkovits (1876 – 1968).
Zub času sa podpisuje nielen na ľuďoch, ale aj na výtvarných dielach. Predtým, ako ich v galérii uvidíš vystavené v plnej kráse, musia často prejsť rukami skúseného reštaurátora. Medzi také patril i Portrét dámy od francúzskej maliarky Adely Arentovej, ktorej tvorba pochádza z polovice 19. storočia. Porovnaj ako vyzerala dáma na obraze pred zreštaurovaním a ako vyzerá po ňom.
Náhľady na polovičné čistenie maľby:
Pár slov o reštaurovaní tejto maľby ti porozpráva reštaurátor Miroslav Slúka zo Slovenskej národnej galérie na Zvolenskom zámku.
Predstav si, že sa nachádzaš v ateliéri. Fotografuješ svoj model alebo pózuješ umelcovi ako predloha pre jeho obraz. Inšpiruj sa dielom Carmen od autora Viktora Hermélyho, ku ktorému sa zachovala aj fotografia z fotenia v jeho ateliéri. Priprav si vlastné rekvizity na fotenie a vymýšľaj rôzne pózy, gestá a výrazy tváre.
Fotografie môžeš zverejniť na Instagrame @stredoslovenska_galeria alebo použiť hashtag #ssgbb.
Vo výtvarných dielach mnohých popredných slovenských umelcov nachádzame tému spojenú so ženou. Môžeme ju vidieť stvárnenú v rôznych fázach jej života, či už ako mladé dievča, ženu v plnom rozkvete, alebo tiež ako madonu, matku túliacu sa k svojmu dieťatku, dedinčanku či starenku.
Nakresli alebo obkresli predmet, ktorý vystihuje tvoju mamu alebo tebe blízkeho človeka. Priprav si dve alebo viac menších krabíc a rôzne predmety. Postupne ich trieď a vkladaj do krabíc podľa zvolenej témy. Napríklad podľa toho, aké máš k ním asociácie, ktoré sa spájajú s témou detstva, puberty, dospievania a ktoré s témou materstva, prípadne ktoré používajú viac ženy a ktoré viac muži.
Vytvor si bublinky a vpíš do nich, o čom sa medzi sebou zobrazené postavy rozprávajú, čo si myslia alebo aké majú v danej chvíli pocity. Podľa ich výrazov tváre a gest vymysli výstižné či vtipné komentáre.
Vytvor si z tvrdého papiera kartičky s pocitmi. Vyber si ktorúkoľvek z nich a priraď ju ku konkrétnemu dielu. Tento pocit môžeš zaznamenať na papier pomocou gesta, línie, farby, tvaru, vyjadriť ho svojím telom, príbuznými slovami, zvukom, citoslovcami alebo básňou.
Pouvažuj, ako sa cítiš, tváriš a ako konáš pri rôznych situáciách. Porovnaj to s pocitmi a správaním ostatných tvojich kamarátov.
Príklady pocitov na kartičkách:
radosť, bolesť, strach, smútok, mrzutosť, škodoradosť, nedočkavosť, znechutenie, podráždenosť, sklamanie, vystrašenosť, zmätenosť, zarazenie, opatrnosť, nervozita, napätie, žiarlivosť, osamelosť, šokovanie, utrpenie, šikana, krivda, utrápenosť, sebavedomie, opustenosť, zahanbenie, zmätenosť, vďačnosť, dôverčivosť, spokojnosť, šťastie, nadšenie, uvoľnenosť, jasanie, sebaistota, úzkosť...
Skúmaj svoj odraz na zadnej strane lyžice či vo vypuklom zrkadle. Sleduj, ako sa mení pod rôznym uhlom. Ak máš odvahu si zo seba spraviť srandu, zdeformuj svoj obraz v mobile, tablete alebo počítači, napr. za pomoci programu Photo Warp. Natiahni si kútiky úst, zväčši oči, predĺž jedno ucho či rozšír nosné dierky.
Svoju fotografiu ľubovoľne pretváraj do rôznych variácií a tvarových premien tak, ako to môžeš vidieť aj v dielach z cyklu After ego od multimediálneho umelca a priekopníka videoartu Petra Rónaia (1953). Uvažuj, akými vonkajšími, ale tiež aj vnútornými premenami môže človek počas svojho života prechádzať.
Výstavu Ako na umenie 3 (portrét a figúra) môžeš navštíviť v Bethlenovom dome v Banskej Bystrici do 13. júna 2021.
Vyskúšaj aj ďalšie výtvarné aktivity zo série Ako na umenie na tému príroda a krajina.