* 27.03.1921 Ključ – ✝ 18.12.2008 Varaždin
Ivan Rabuzin je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov chorvátskeho naivného umenia. Vyučil sa za stolára a následne v roku 1947 vyštudoval remeselnícku školu v Záhrebe; vtedy navštevoval aj večerný kresliarsky kurz. V rokoch 1950 – 1963 pracoval v stolárskom podniku v Novom Marofe.
Bol v podstate samouk – jeho najstaršie zachované kresby a prvé obrazy sú realistické, namaľované pod vplyvom postimpresionizmu. V roku 1959 objavil tému lyrických krajiniek a svoj vlastný poetický štýl, osobitné tvary a pastelový kolorit. K tomuto štýlu sa dopracoval abstrahovaním, ustavičným zjednodušovaním, štylizáciami, aby všetko priblížil najjednoduchšími geometrickými tvarmi: maľoval oblaky guľovitých tvarov, stromy s okrúhlymi korunami, vrchy s kupolami, gule kvetov a slnka. Kvet je symbolom slnka, ale aj života, harmónie, atribútom neustáleho zrodu a mladosti.
Avantgardná skupina Gorgona mu usporiadala v roku 1961 v Záhrebe samostatnú výstavu a označila ho za majstra novej figurácie. Po výstave v Galérii Mona Lisa v Paríži (1963) začal Rabuzinov úspešný nástup na európsku scénu naivného umenia. Odvtedy mal viac ako stovku samostatných a kolektívnych výstav. Na 2. trienále insitného umenia v roku 1969 sa stal laureátom Ceny Colníka Rousseaua a na 3. trienále v roku 1972 sa predstavil monografickou výstavou. V roku 1995 mu usporiadala SNG v Bratislave výstavu grafických listov (serigrafií); autor daroval do zbierky viacero grafických diel. Na 9. ročníku trienále insitného umenia v roku 2010 bol Rabuzin predstavený kolekciou maliarskych diel z Chorvátskeho múzea naivného umenia.