1. marca 2001 rozhodla generálna riaditeľka Katarína Bajcurová o zatvorení premostenia budovy Slovenskej národnej galérie z dôvodu havarijného stavu. Areál vykazoval aj iné nedostatky – chýbajúce priestory pre stále expozície moderného a súčasného umenia, úžitkového umenia a architektúry, nedostatočnú kapacitu depozitárov nevhodne umiestnených a ohrozovaných vodami Dunaja, nevyriešený hlavný vstup do areálu, neexistujúci spoločenský priestor pre vernisáže, koncerty a iné spoločenské a kultúrne podujatia, neusporiadané a nelogické komunikačné a prevádzkové trasy, ale aj nevyhovujúcu technologickú a funkčnú štruktúru.
Priestorové problémy SNG ako celku boli oveľa širšie než problém havarijného stavu premostenia, preto sa vedenie SNG spolu s Ministerstvom kultúry SR rozhodlo realizovať rekonštrukciu komplexne ako rekonštrukciu, modernizáciu a dostavbu. Výsledné riešenie SNG hľadala formou dvoch architektonických súťaží.
V dňoch 21. a 22. mája 2003 sa uskutočnilo zasadnutie súťažnej poroty architektonickej súťaže Rekonštrukcia a modernizácia areálu SNG v Bratislave, ktorej predsedal prof. ing. arch. Emil Přikryl (AVU Praha). Súťažné podmienky si vyzdvihlo 82 uchádzačov, v termíne bolo predložených 39 projektov, 3 projekty boli odovzdané po termíne uzávierky.
Porota ocenila prvou cenou ex aequo dva návrhy: návrh architektov Juraj Koban a Štefan Pacák a návrh architektov Ilja Skoček ml., Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Druhá a tretia cena neboli udelené, odmenu získal návrh architektov David Kopecký, Ján Studený, Martin Vojta, Oldřich Skyba.
Víťazný návrh (ex aequo):
Víťazný návrh (ex aequo):
Prvá architektonická súťaž nepriniesla jednoznačného víťaza, ani uspokojivé a adekvátne riešenie všetkých nahromadených problémov, preto SNG po dohode so zriaďovateľom vyhlásila druhú verejnú súťaž návrhov na Rekonštrukciu a modernizáciu areálu SNG (2005) s upresnenými podmienkami rešpektujúcimi nové funkčné skutočnosti. V dňoch 11. – 12. júla 2005 sa v SNG v Bratislave uskutočnilo vyhodnotenie návrhov.
Porota zasadala v zložení: prof. Gustav Peichl (predseda poroty, Viedeň, Rakúsko), Petr Pelčák (Brno, Česká republika), Andrej Hrausky (Ľubľana, Slovinsko), Peter Vitko (Bratislava), Peter Moravčík (Bratislava), Katarína Bajcurová (SNG), Andrej Zmeček (MK SR), Martin Mašek (MK SR).
Uchádzači si vyzdvihli 24 súťažných podkladov, do súťaže bolo prihlásených 9 uchádzačov. Po overení požadovaných dokladov boli zo súťaže vylúčené dva návrhy pre formálne nedostatky. Po posúdení návrhov porota po individuálnom vyhodnotení rozhodla, že víťazným sa stal návrh kolektívu pod vedením architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka.
Zo stanoviska poroty:
Porota ocenila komplexnosť víťazného návrhu, prehľadnosť a tvorivosť s akou jej autori pristúpili k riešeniu zložitej problematiky rekonštrukcie a modernizácie areálu SNG a to z hľadiska urbanistického a architektonického riešenia, nového rozloženia funkčných vzťahov a galerijných prevádzok, zhodnotenia pôvodnej svojbytnosti jednotlivých stavebných súborov areálu a ich začlenenia do okolitých mestských štruktúr.
Autori víťazného návrhu pozdvihli v súčasnosti uzavreto pôsobiaci areál na otvorenú a mestotvornú štruktúru – „pozývajúcu“ inštitúciu, prirodzene sa napájajúcu na parter a pešiu zónu mesta.
Rešpektovali impozantné gesto architektúry Vladimíra Dedečka, avšak posunuli ho do súčasnej, aktualizovanej a noblesnej polohy. Inovatívne vyriešili rozšírenie výstavných plôch, vnútornú dvoranu (súčasný amfiteáter), umiestnenie Dokumentačného centra a nových depozitárov (v rámci súčasnej administratívnej budovy). Návrh ráta aj s ďalším zhodnocovaním mestotvorného potenciálu areálu SNG v budúcnosti (priestory parkoviska).
Druhú cenu získal návrh architektov Eduarda Šuteka a Andreja Šuteka, tretiu cenu získal návrh autorského kolektívu: Gabriel Zajíček, Dušan Jurkovič, Matúš Ivanič, Gabriel Drobniak.
Víťazný návrh:
Druhé miesto:
Tretie miesto: